Meziroční inflace v České republice stoupala více než rok až k červencovým 17,5 procenta. V srpnu jen nepatrně zpomalila na 17,2 procenta. Data za září ještě nejsou k dispozici, Český statistický úřad je teprve zveřejní, jak uvedla ve svém zpravodajství redakce ŽivotvČesku.cz. Podle odborníků ale žádný větší pokles obyvatelé ČR očekávat nemohou, spíše naopak. Jak dlouho ještě bude stoupající trend pokračovat, nastínil známý ekonom Petr Studnička. „Výhledy jsou spíše negativní, bude se dál zdražovat,“ zhodnotil ekonom další možný vývoj české ekonomiky.

Evropské firmy by mohly být v případě krizí podobných těm způsobeným pandemií covidu-19 či válkou na Ukrajině nuceny upřednostnit výrobu nedostatkových strategických produktů. Počítá s tím návrh pravidel pro ochranu jednotného trhu v nouzových situacích, který dnes představila Evropská komise. Diplomaté očekávají, že pravidla posilující v případě krizí pravomoci Bruselu narazí na odpor některých států či firem.

Větší transparentnost trhu a možnost lepších kontrol nekalých obchodních praktik přinese novela zákona o významné tržní síle, kterou ve třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), jak uvádí tisková zpráva ministerstva zemědělství, zákon pomůže hlavně našim zemědělcům, potravinářům a ostatním subjektům, které svou každodenní činností vytvářejí zemědělský a potravinový řetězec.

„Novela zákona o významné tržní síle, kterou schválili poslanci ve třetím čtení, přispěje z našeho pohledu k nastavení férovějších podmínek v rámci dodavatelsko-odběratelské vertikály v České republice. Považujeme ji však za nouzové řešení, k němuž museli čeští zákonodárci přistoupit vzhledem k tomu, že Česká republika jako jedna z posledních zemí Evropské unie dosud plně nepřevedla do národní legislativy směrnici Evropského parlamentu a Rady EU o nekalých obchodních praktikách.