„Sankce ruskou ekonomiku nezlomily. Rubl je silnější, než byl předtím. A bohužel se láme naše životní úroveň,“ říká pro Parlamentní listy bývalý premiér Jiří Paroubek. Vládu posílá projít se do samoobsluh nebo se podívat na meziroční srovnání cen potravin. „Nárůsty o desítky procent,“ upozorňuje a varuje před až pětadvacetiprocentní inflací. Znovu promluvil o generální stávce i o tom, proč nakonec možná vyjdou lidé do ulic. Kroutí hlavou nad „fantazírováním o nákupu útočných zbraní“ i nad plněním zásobníků s plynem.

„Vláda se k inflaci chová způsobem, jako by ji chtěla vysedět. V odborech máme dojem, že vládě vyhovuje. Všechno platíme dráž a budeme platit dráž a stát má vyšší příjmy. Měli by jít mezi občany, do fabrik, ať vědí, o čem to je a lidem pomohou. Když jim nepomůžou, nastanou sociální nepokoje. A budou se Pražáci, včetně vládní garnitury, divit. To není žádná výhrůžka, je to konstatování faktu. Lidé nás už vyzývají, ať něco uděláme, že s námi pojedou. Říkají nám lidé ve fabrikách, že se k nim ještě žádná vláda takto nechovala,“ zdůraznil odborář Milan Šubrt, liberecký krajský předseda ASO.

Už za pár let chce mít vláda z Křivoklátska funkční národní park. Přípravy ovšem komplikují jednání s obcemi, které vyhlášení odmítají. Podle zpravodajského serveru Aktualne.cz se obávají zejména návalu turistů. „Díky národnímu parku budeme moci naopak turisty usměrnit,“ namítá ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Většina českých podniků pocítila dopady ruské invaze na Ukrajinu především prostřednictvím rostoucích cen energií a některých surovin. Část podnikatelů ale kvůli válce přišla i o významné obchodní partnery a musí si hledat nové exportní destinace. Podle zpravodajství České televize se z ruského trhu stahují malé firmy i největší česká automobilka.

Hospodářská komora ČR vyzvala vládu, aby došlo ke zjednodušení administrativy, a to tím, že by vzniklo jednotné inkasní místo. Jeho prostřednictvím by se platily jak daně, tak i zdravotní a sociální pojištění. Podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Tomáše Prouzy by to ušetřilo zaměstnavatelům čas i peníze. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý míní, že by ušetřil i stát a uvolnila by se i část personálních kapacit na úřadech.

Vláda a odbory se ve středu 25. května 2022 na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání chce kabinet pokračovat 7. června, až bude mít data o vývoji platů v prvním pololetí tohoto roku. „Vláda jen slibuje, nic nesplní, hraje o čas,“ uvedl, podle Parlamentních listů, v pořadu Interview ČT24, který moderovala Světlana Witovská, předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Podle něho jsou požadavky odborů oprávněné, navýšením platů nehrozí inflační spirála. Vládu varoval, že jestli nezačne pomáhat, odbory paralyzují stát.