V současné době řada českých zemědělských a potravinářských společností bojuje o přežití hlavně z důvodu neúměrného navyšování vstupních materiálů, jako jsou například pohonné hmoty, elektřina, plyn, hnojiva a obalové materiály. S rostoucí inflací v celé ČR, která v dubnu překročila 14 procent, přicházejí i zaměstnanci těchto podniků a žádají o navýšení mezd, aby jejich domácnosti mohly tuto těžkou dobu plnou nejistot ekonomicky zvládnout.

PETICE  Odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v České republice, dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990Sb o právu petičním.

ZA URYCHLENOU REGULACI VYSOKÝCH CEN ENERGIÍ, POHONNÝCH HMOT, POTRAVIN, ŽIVOTNÍCH NÁKLADŮ A INFLACE

My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby Vláda ČR přistoupila k regulaci cen elektrické energie, zemního plynu a pohonných hmot, zasáhla proti rostoucím cenám potravin, nákladům na bydlení a znehodnocování úspor obyvatelstva a mezd zaměstnanců vysokou inflací tak, aby byl zachován důstojný život zaměstnanců, důchodců a ostatních obyvatel ČR.

Děkujeme.

Čeští, produkční zemědělci, jejichž zájmy zastupuje Agrární komora ČR a její členská organizace Zemědělský svaz ČR, jsou znepokojeni pasivním a kontraproduktivním přístupem vlády České republiky k vyjednávání definitivní podoby Národního strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP) Evropské unie po roce 2022. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha napsali premiérovi Petru Fialovi osobní dopis, v němž toto své znepokojení také vyjádřili.

Vážený pane premiére,

jako zástupci profesních svazů sdružujících pěstitelská, chovatelská, zpracovatelská a dodavatelská odvětví v zemědělství, lesnictví a potravinářství jsme znepokojeni pasivním a kontraproduktivním přístupem vlády České republiky k vyjednávání definitivní podoby Národního strategického plánu Společné zemědělské politiky Evropské unie po roce 2022. Akceptovat v tento okamžik všechny připomínky Evropské unie bude znamenat snížení zemědělské produkce a další administrativní zátěž pro zbývající zemědělské podnikatele. Zároveň si vláda při extrémním růstu cen potravin nemůže v současné chvíli dovolit nereflektovat požadavek komisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského, jenž vyzývá k podpoře udržitelného produkčního zemědělství.  Více v článku.

Lze sjednávat smlouvy o dodávkách potravin ústně? Co se rozumí písemnou formou smlouvy? Je požadavek písemné formy smlouvy obsažen ve směrnici? Všechny tyto otázky je možné si klást v souvislosti s novelizací zákona o významné tržní síle a nekalých obchodních praktikách, který je v současné době projednáván Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR.