Inflace v Česku v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Podle zpravodajství České televize o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Pod názvem „Férové podmínky pro zemědělce na evropské úrovni“ se nedávno uskutečnila v Praze mezinárodní konference, kterou zorganizoval Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR za spolupráce Zemědělského svazu ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Senátoři, poslanci a zástupci produkčních zemědělců, tj. členové nevládních zemědělských organizací, tj. Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR, v budově Senátu hovořili o velmi vážných tématech současné a budoucí evropské, tudíž i české zemědělské politiky.

Zajištění dostatku potravin pro obyvatele je jedním ze základních strategických úkolů státu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství, proto bude chtít zařadit zemědělství a potravinářství mezi prvky kritické infrastruktury.
Pod názvem „Zastavme vládní agrohazard“ vyhlásily Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR kampaň, jejímž cílem je upozornit současnou vládu na to, že pro české zemědělství v dohledné době nastane velmi složitá, až přímo kritická situace, kdy produkce českých potravin je, podle Agrární komory ČR, a její členské organizace Zemědělského svazu ČR, v ohrožení. Přičemž obě nevládní zemědělské organizace, které hájí zájmy českých produkčních zemědělců, vyzvaly vládu, aby svoji dosavadní politiku nezájmu o výrobu potravin změnils. Právě na toto téma svolaly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz tiskovou konferenci.