Většina zemědělských podniků v České republice bojuje proti erozi půdy a vytváří v krajině, na níž hospodaří, stromořadí, meze, příkopy, terasy nebo mokřady a další prvky. Stojí je to desítky až stovky tisíc korun každý rok nebo jednorázově miliony korun. Ukázal to nedávný průzkum Agrární komory České republiky, kterého se zúčastnilo 96 společností z její členské základny. Podle tohoto dotazníkového šetření nyní investuje do krajinotvorby 70 procent dotázaných a v budoucnu to plánuje dokonce téměř 80 procent respondentů.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal na webových stránkách komory zveřejnil svoji úvahu o tom, jak by Evropská unie měla řešit současnou složitou situaci ve světě, kdy nastala energetická krize a kdy, díky Green Dealu, ale i válce na Ukrajině hrozí i vážná krize potravinová.

Pod názvem „Férové podmínky pro zemědělce na evropské úrovni“ se v pondělí 21. března 2022 uskutečnila v Praze mezinárodní konference, kterou zorganizoval Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR za spolupráce Zemědělského svazu ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Senátoři, poslanci a zástupci produkčních zemědělců, tj. členové nevládních zemědělských organizací, tj. Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR, v budově Senátu hovořili o velmi vážných tématech současné a budoucí evropské, tudíž i české zemědělské politiky.

Premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro Českou televizi poprvé připustil, že vláda nemusí tento rok dodržet schválený schodek státního rozpočtu ve výši 280 miliard korun. Důvodem je nejen zvládání uprchlické krize a plánované vyšší výdaje na zbrojení, ale i zvýšení některých sociálních dávek, které kabinet kvůli rostoucí inflaci a vysokým cenám energií plánuje ještě v tomto roce.