Seznámení se strategickým dokumentem Evropské unie „Vize pro zemědělství a potraviny“, kterou před více než 14 dny na Radě ministrů zemědělství EU představil komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Christophe Hansen, a to jako novou vizi Společné zemědělské politiky EU po roce 2027 – to byl hlavní bod programu konference Budoucnost českého zemědělství“, kterou 6. března 2025 uspořádal Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR.

Vepřové ze Španělska, drůbež z Brazílie, nebo jablka z Nového Zélandu. Zbytečně dovezené potraviny, tedy takové, které je možné vypěstovat u nás, a přesto je dovážíme ze zahraničí mají mnohonásobně vyšší uhlíkovou stopu než ty vyprodukované v tuzemsku. Na příkladu čtyř komodit to ukazuje modelový výpočet, který pro Zemědělský svaz ČR připravila společnost Fair Venture.

Tisíce zemědělců po celé České republice dnes vyjely se stovkami zemědělských strojů do ulic a na hraniční přechody, aby se připojily k celoevropské vlně protestů proti zhoršujícím se podmínkám pro zemědělství. Protestní akce se konaly ve všech krajích a měly různou podobu – od symbolických blokád hraničních přechodů až po demonstrace na náměstích krajských měst. Česká republika se tak přidala k zemědělcům ze Španělska, Francie, Polska, Německa či Slovenska, kteří nesouhlasí s obchodními dohodami s třetími zeměmi, zejména s Jižní Amerikou a Ukrajinou, jež umožňují dovozy levných potravin bez odpovídajících standardů.