Čeští produkční zemědělci již delší dobu tvrdí, že českému zemědělství chybí dlouhodobá vize. Proto také Zemědělský svaz ČR inicioval, aby, na toto téma, byla svolána odborná konference, během níž by se její účastníci pokusili o stanovení priorit, kam by české zemědělství mělo směřovat v nejbližších letech. Osloven byl i Senát PČR, který, ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR, se ujal zorganizování konference pod názvem „Budoucnost českého zemědělství“, a která se uskutečnila v budově Senátu ve čtvrtek 11. ledna 2023.

Loňské zkrácení mimořádné valorizace penzí projednával ve středu Ústavní soud ČR (ÚS ČR). Podle zpravodajství magazínu Echo24 rozhodnutí soudu zatím nepadlo, z pozice svědků ale vypovídali například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), dále hovořil předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl. Hnutí ANO zastupovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Soud ukončil dotazování, vyhlášení nálezu odročil předseda Josef Baxa na neurčito.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) nevidí důvod, proč by čeští zemědělci měli protestovat tak, jako se to děje v Německu. Podle zprávy amerického listu The Epoch Times to řekl v úterý 9. ledna 2024 na setkání s novináři. List dále upozornil, že podporu protestům německých zemědělců přitom vyjádřila i Agrární komora ČR, podle které protesty zvažují i čeští zemědělci.

Německý ministr zemědělství Cem Oezdemir chce „vzít vítr z plachet“ protestům zemědělců kompromisním návrhem, který předložil ve čtvrtek 4. ledna. Podle zpravodalství listu The Epoch Times nabídl zachování osvobození od daně z motorových vozidel pro zemědělská a lesnická vozidla. Úleva pro zemědělskou na naftu však má být zrušena, i když postupně během tří let. Sdružení pro větrnou energii na moři je s kompromisním návrhem ministra velmi nespokojeno.