Agrární komora ČR podporuje protesty německých zemědělců proti plánovaným škrtům v dotacích a daňových úlevách, kterým čelí i farmáři v Česku. Největší česká zemědělská organizace se proto sejde se zástupci Svazu německých zemědělců DBV, jenž organizuje blokády zemědělskou technikou na hranicích a další akce, ohledně koordinace společných požadavků.
Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů České republiky velmi pozorně sleduje aktuální protesty německých zemědělců a podporuje jejich úsilí za dosažení lepších podmínek pro náročnou práci v zemědělství.

Situace českých zemědělců je stejně složitá, ne-li horší než německých, nedaří se získat podporu vlády ve snaze zemědělských organizací a orgánů zastavit ekonomický propad zemědělských firem, který je současně provázen vysokými cenami potravin. Nebude-li dosaženo zlepšení postavení zemědělců v českých podmínkách, může dojít k podobným protestům jako v Německu.
Jsme velice znepokojeni různými vyhlášeními, které hovoří o snižování cen potravin. Není to pravda, obchodní řetězce se nechovají eticky k občanům České republiky, protože je to veliký oligopol, který se nebojí diktovat podmínky jak české vládě, tak celému potravinovému řetězci.

Současně informujeme, že předložené čerpání rozpočtu neodpovídá skutečnosti, protože nejsou vyplaceny zemědělské dotace, ač bylo našemu Odborovému svazu slíbeno, že budou
vyplaceny do konce listopadu.

Opětovně vyzýváme ministra zemědělství k jednání, které nám přislíbil na začátku prosince.
Problematickou situaci je třeba urychleně řešit, nestačí o ní jen neustále hovořit. Čeští občané si to přece zaslouží.
 
 
Bohumír Dufek
předseda OSPZV-ASO ČR

Téměř tři stovky jihočeských a západočeských farmářů, podle zpravodajství Českého rozhlasu, nedostaly stále základní zemědělské dotace. Jde o finanční podporu příjmu pro udržitelnost na hektar zemědělské půdy. Přitom Státní zemědělský intervenční fond jejich žádosti o dotace v loňském roce schválil.