Zemědělský svaz ČR očekává, že v letošním roce se zvýší hodnota produkce českého zemědělství. Toto zvýšení je dosaženo růstem cen některých zemědělských komodit především ve druhém čtvrtletí tohoto roku a růstem hodnoty zásob, především krmiv a hnojiv. Naopak dochází k výraznému růstu nákladů.

České předsednictví v Radě Evropské unie se ve čtvrtek dohodlo se zástupci Evropského parlamentu na kompromisní podobě pravidel, které mají zaměstnancům zajistit přístup k informacím o rozdílu mezi platy mužů a žen pracujících na stejné pozici. Podle zpravodajství Českého rozhlasu Evropská unie opatřením reaguje na přetrvávající praxi vyššího ohodnocení mužů oproti ženám za stejnou práci. Dojednaná směrnice by mohla vstoupit v platnost do několika týdnů.

Zdražování potravin nebere konce, uvádí ve svém zpravodajství CNN Prima NEWS. Načež konstatuje, že cena základních surovin, ve srovnání se stejným obdobím loni, vrostla o desítky procent, u cukru dosáhla dokonce dvojnásobku. I když by se, podle odborníků, měla již blížit stropu, například vejce jen v posledním měsíci zdražila o 22 procent. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda za tím vidí zejména zájmy obchodníků.

Kdo může za zdražování cen potravin: potravináři, obchodníci, nebo někdo jiný? V pořadu „Pro a proti“ Českého rozhlasu o tom besedovali viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček, který vidí příčiny na straně obchodníků, a viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavel Mikoška, který věří, že na vině je celý dodavatelský řetězec, ale o velkých ziscích prý mluvit nelze.