Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) jednal se zástupci zemědělců, zpracovatelů a obchodu kvůli kontrole marží u některých potravin. Podle zpravodajství České televize se ministr Nekula s nimi shodl na tom, že je potřeba co nejrychleji prosadit novelu zákona o významné tržní síle. Aktuální kontroly označil Nekula za „varovně zdvižený prst“ ministerstva. Jeho resort chce údajně dosáhnout toho, aby obchodníci a další členové dodavatelského řetězce nezneužívali současné situace a nezvyšovali uměle své marže.

„S nekalými praktikami odběratelů se členové Agrární komory ČR setkávají pravidelně a je třeba řešit tuto problematiku v širším kontextu, a to v novele zákona o významné tržní síle. K praktikám, které považujeme za nespravedlivé, patří především zneužívání dominantního postavení velkých obchodních řetězců a skutečnost, že dodavatelé z řad zemědělců jsou nuceni produkci prodat teď a tady a často nemají ve větším množství jinou volbu než právě obchodní řetězce. Z tohoto pohledu sice vítáme novelu zákona o významné tržní síle jako krok správným směrem, zároveň však s ohledem na některé chronické potíže dodavatelsko-odběratelské vertikály není dostatečně ambiciózní.

Tento týden jsem se zúčastnil televizní diskuse na CCN Prima News – v pondělí 10. ledna, kde se diskutoval známý problém velikosti našeho dluhu ve vztahu k našemu hrubému domácímu produktu. Vysvětloval jsem, že výše českého státního dluhu nás sice netěší, ale není to důvod k panice, ani to rozhodně není žádná velká tragédie, jak se to snažili vykládat moji spolu diskutující. Zdůraznil  jsem, že podporuji kroky Babišovy vlády, která snížila daně pro zaměstnance zrušením zdanění tzv. superhrubé mzdy ataké její další kroky při zlepšování podmínek pro zaměstnance a seniory.

Ochrana zákazníků před nekalými obchodními praktikami by se měla zvýšit. Vláda dnes podle informací na svém webu schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na úpravu zákona o ochraně spotřebitele a související změny v občanském zákoníku. Například obchodníci nabízející zboží ve slevě budou muset nově uvádět cenu, za kterou výrobek prodávali v předchozím období. Přísnější pravidla budou platit na internetu u recenzí. Lidé, kteří uzavřou smlouvu o koupi například na prodejní akci, od ní budou moci odstoupit do 30, nikoliv 14 dnů jako dosud.