Červnové živly na jihu Moravy a v Ústeckém kraji způsobily zemědělcům, podle předběžných odhadů, škody ve výši 1,5 miliardy korun. V této výši to vláda sečetla do konce června a tolik peněz taky vyčlenila na kompenzace. Potvrdil to ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v pondělním pořadu Interview ČT24 o pomoci zemědělcům. Hovořil rovněž o boji proti kůrovci a o Společné zemědělské politice EU.

S odkazem na zkušenosti získané během pandemie Covid-19 a narušení dodavatelských řetězců, o kterých jsme dříve informovali, podle Agrární komory ČR, která čerpala z informace ministerstva zemědělství, vydalo federální ministerstvo zemědělství (USDA) iniciativu Build Back Better. Uvedené finanční prostředky budou vynaloženy na posílení potravinového systému, podporu výroby potravin, lepší zpracování, investice do distribuce a agregace a tržních příležitostí.

Zhodnocení uplynulého ročního období, které uplynulo od loňského 29. sněmu Agrární komory ČR (AK ČR), chování zahraničních obchodních řetězců na českém trhu, zvýšení podílu potravin od českých zemědělců a potravinářů v rámci politiky zvýšení soběstačnosti České republiky v základních potravinách, nová Společná zemědělská politika EU na léta 2021-2027 a dopady Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) do evropského, potažmo českého zemědělství, to byly hlavní body programu 30. sněmu Agrární komory ČR, který se uskutečnil v polovině června.

Skupina G20 v sobotu při setkání v Benátkách podle očekávání podpořila společný postup proti nadnárodním firmám, které daní zisky v daňových rájích. Podle zpravodajství České televize ministři financí členských zemí odsouhlasili plán na globální minimální daň ze zisku ve výši 15 procent. V závěrečném prohlášení členské státy také varují před ohrožením globálního oživování ekonomiky novými variantami koronaviru a zmiňují potřebu zjednat spravedlivý přístup k vakcínám.