Těsně před koncem loňského roku splnila Evropská komise jeden z politických cílů, který si vytyčila v oblasti mezinárodních vztahů, když se jí podařilo v principu dojednat Komplexní dohodu o investicích s Čínou. Přestože se jedná o dohodu v principu, kterou je potřeba dále dopracovat, jedná se podle Komise o důležitý mezník ve vztazích EU a Číny.

Průmysl v České republice loni v listopadu zpomalil meziroční nárůst na 0,4 procenta z říjnových 1,3 procenta. K růstu produkce nejvíce přispěla výroba aut, pomohla i sílící zahraniční poptávka, uvedl ČSÚ. Podle zpravodajství České televize očekávají analytici propad produkce za celý loňský rok o více než osm procent. Projevuje se tak turbulentní pandemický rok. Otázkou je, jaký dopad bude mít nákaza výhledově na podobu průmyslu. Ekonomové se shodují, že se může odehrát hned několik změn. Zautomatizují se procesy, omezí se lidská práce nebo se budou se rozvíjet obory, které se ukázaly jako perspektivní.

Nezaměstnanost je v Česku stále poměrně nízká. Jak dlouho ale ještě potrvá, než začne růst? Má smysl podporovat takzvaná „zombie“ pracovní místa? Podle náměstka ministryně práce a sociálních věcí Michala Pícla bude záležet na rychlosti postupujícího očkování a na tom, kdy uvolníme ekonomiku. Michal Pícl v pořadu Interview Lucie Hrdličkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že koronavirová krize lidem otevřela oči, načež je vidět, jak je naše republika, ve srovnání se světem, pozadu.

Evropská komise zajistila pro členské země Evropské unie dalších 300 milionů dávek první využívané vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, podle níž bude první část nové dodávky k dispozici na jaře. Komise tak po kritice od některých politiků členských zemí, podle nichž není v první fázi dostatek vakcín pro všechny státy, zvýšila dosud objednané množství očkovací látky od zmíněných firem na dvojnásobek. Společně s ECDC zároveň připravuje monitorovací systém vakcinace v evropských zemích.