Průmysl v České republice loni v listopadu zpomalil meziroční nárůst na 0,4 procenta z říjnových 1,3 procenta. K růstu produkce nejvíce přispěla výroba aut, pomohla i sílící zahraniční poptávka. Podle zpravodajství České televize to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Stavební výroba naopak v listopadu zpomalila meziroční pokles na 8,4 procenta z 10,5 procenta v říjnu. Meziměsíčně vzrostla o 0,9 procenta.

„Evropská unie pod rouškou ochrany životního prostředí v režii aktivistů a ‚zelených teroristů‘ z několika starých zemí EU uplatňuje v agrárním sektoru a potravinářském průmyslu koloniální politiku,“ prohlásil v rozhovoru pro Parlamentní listy člen představenstva Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, který je zároveň i předsedou představenstva akciové společnosti RABBIT Trhový Štěpánov, která se zabývá rostlinou a především živočišnou výrobou i nás.

ROZHOVOR „Prostě je vidět, že pokud u nás něco závisí na dobrovolnosti a na rozumu lidí, opravdu to nefunguje. Respektive u velké většiny lidí to funguje, ale stačí menšina, která vše dokáže sabotovat a nadělá obrovské problémy,“ kroutí nechápavě hlavou nad chováním Čechů místopředseda Lékařského odborového klubu a lékař z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Miloš Voleman. Do patřičných míst odeslal ty, kteří proti opatřením demonstrují a vyzývají k neposlušnosti, a za nepochopitelné označil davy na českých horách. Voleman se obává, že takzvaně po dobrém to s Čechy nepůjde.

Společnosti přepravující zboží mezi zeměmi Evropské unie a Velkou Británií narážejí necelý týden po dokončení brexitu na první výrazné komplikace. Podle zpravodajství České televize unijní dodavatelé potravin si stěžují na to, že jim nová pravidla ztěžují překládání zboží v britských přístavech. Některé firmy zase kvůli složitější administrativě či opožděným dodávkám podle médií omezily produkci nebo jsou v jejich obchodech poloprázdné regály.