Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová během svého čtvrtečního vystoupení v Senátu mimo jiné uvedla, že současná vláda do voleb na podzim příštího roku žádnou penzijní reformu nepředstaví. Dodala, že návrhy nejsou probrány na úrovni vlády a legislativní lhůty už vládě nedovolí prosadit zásadní změny, ke kterým je třeba širší shoda.

Senát ve čtvrtek upravil daňový balíček, který dostal k posouzení ze sněmovny. Sleva na poplatníka by se měla zvyšovat v následujících dvou letech, vždy o tři tisíce korun. Celkově ale méně, než odhlasovali poslanci. Obce a kraje mají dostat kompenzace ve výši 80 procent za budoucí výpadky příjmů. Ty souvisí s chystaným zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmů fyzických osob, kde mají být sazby 15 a 23 procent, počítáno z hrubé mzdy. Upravený balíček se tak vrací do sněmovny, která ho bude znovu posuzovat.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie ve čtvrtek na bruselském summitu prolomili pat kolem budoucího sedmiletého rozpočtu a krizového koronavirového fondu, jejichž schválení dosud blokovalo Maďarsko a Polsko. Prezidenti jednotlivých států a vlád se shodli na kompromisních pravidlech, za nichž bude čerpání unijních peněz podmíněno dodržováním nezávislosti justice. Podle zpravodajství Českého rozhlasu o tom informoval předseda Evropské rady Charles Michel.

Přestože ministryně financí Alena Schillerová nedávno uvedla, že zmrazí platy státních zaměstnanců, nedotkne se to učitelů, zdravotníků a pracovníků sociálních služeb. Návrh vládního nařízení totiž počítá s růstem jejich výdělků o devět a deset procent. Ostatní státní zaměstnanci ale rovněž nemusejí přijít zkrátka.