Lídři vládních stran debatují o možných změnách v konsolidačním balíčku, jednání se, podle premiéra Petra Fialy (ODS), posunula. Podle zpravodajství České televize předmětem diskuzí je například ponechání či vyřazení návrhu na zdanění zaměstnaneckých benefitů. Některé koaliční strany také navrhují zařadit do nižší, nově dvanáctiprocentní, sazby DPH noviny. Podle původního návrhu je vládní koalice chtěla zařadit, na rozdíl od časopisů, do nejvyšší, to je 21procentní sazby.

Schodek systému důchodového pojištění přesáhl letos za první pololetí čtyřicet miliard korun. Za šest měsíců je téměř tak vysoký jako za celý krizový covidový rok 2020, kdy se část ekonomiky zastavila. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z aktuálních údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění.

Státní rozpočet se dál řítí do obrovského minusu. Přestože firmy a lidé už letos zaplatili na dani z příjmů o skoro 50 miliard korun víc, než se předpokládalo, stále to nestačí. Podle zpravodajství CNN Prima NEWS ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nyní přišel s plánem dalších úspor. Do konce léta chce škrtnout dalších 15 až 20 miliard korun.

Dovolená pro dohodáře, větší dohled nad řetězením dohod nebo vyšší odvody pro živnostníky. To jsou hlavní části chystaného vládního konsolidačního balíku a zákoníku práce, které se firmám nelíbí. „Změny dohod by dokonce u některých podnikatelů mohly vést k tomu, že budou své zaměstnance častěji platit načerno,“ řekla pro iDNES.cz Jana Jáčová, majitelka účetní firmy UOL.

Průměrný starobní důchod by měl, podle ministerstva práce a sociálních věcí, činit 20.700 korun. Po nové valorizaci se zvedne asi o 400 korun, což znamená, že na výplatu důchodů půjde ze státního rozpočtu 13 miliard korun. Poslanecká sněmovna v současné době projednává novelu zákona, která by měla růst důchodů přibrzdit. Lednové valorizace se ale prý, podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), nedotkne!