Potravinářská komora ČR nám zaslala svoji tiskovou zprávu, v níž uvádí, že řada potravinářských podniků již od začátku válečného konfliktu na Ukrajině pomáhá jejím občanům formou zasílání potravin přes humanitární organizace, formou finančních darů, materiálních sbírek mezi zaměstnanci, ubytováním pro rodiny svých zaměstnanců z Ukrajiny či zajištěním dopravy rodin zaměstnanců z oblastí zasažených vojenským konfliktem.

Redakce serveru Seznam Zprávy Byznys ve svém rozhovoru s bývalým generálním ředitelem společnosti MERO ČR Stanislavem Brunou se ho dotázal, jestliže by přestala proudit do Evropy ropa z ropovodu Družba, jak a čím by Česká republika mohla tento výpadek nahradit? Zároveň se ho zeptala, do jaké míry pokryje potřebu České republiky náš druhý ropovod IKL?

Ceny průmyslových hnojiv kvůli drahému plynu meziročně stouply o 100 až 200 procent. Letos se tato situace odrazí i na českých polích, část zemědělců bude méně hnojit. Pokud se jim nepovedlo v minulých letech vytvořit vyšší obsahy živin v půdě zejména z organických hnojiv, hrozí jim pokles úrody, řekl portálu iDNES.cz mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Podle něho řada pěstitelů, a to i přes zvýšené náklady, počítá s běžnými aplikačními dávkami a přitom doufají ve vyšší cenu z příští sklizně.

Pracovníci z Ukrajiny odešli ze zhruba desetiny českých zemědělských podniků. Ukazuje to bleskový průzkum Agrární komory ČR mezi zhruba 270 firmami, který zveřejnila redakce Mladé fronty DNES. Další jednotky procent podniků pak odchod Ukrajinců očekávají. Firmy také nabízejí možnosti ubytování pro uprchlíky ze státu napadeného ruskými vojsky.