Omezení obchodu i problémy v logistice hrozí českým firmám působícím a obchodujícím na Ukrajině či v Rusku. Podle deníku Právo, jak to tom informoval server Novinky.cz, se to týká nejen velkých exportérů, jako jsou Škoda Auto, Škoda Transportation nebo Plzeňský Prazdroj, ale i finančního Home Creditu a menších a středních firem, jako je porcelánka Thun. Pro tuzemskou výrobu je hrozbou možný výpadek dovozu energií či surovin z Ruska.

Cena plynu pro evropský trh se od ruské invaze na Ukrajinu zvýšila o více než třetinu a je vysoko nad hranicí 100 eur za megawatthodinu (MWh). Německo v reakci pozastavilo proces schvalování plynovodu Nord Stream 2, který stál 230 miliard korun. O závislosti států Evropské unie na ruském plynu diskutovali v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek a zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

„Situace se snížením financí ze státního rozpočtu pro zdravotní pojišťovny je pro lékaře až děsivá a bohužel málokdo z veřejnosti si toto nebezpečí zatím uvědomuje. Odkud nemocnice získají peníze na všechny ty odložené operace z loňského i z počátku letošního roku?“ - obává se snížení kvality zdravotní péče předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel ve svém stanovisku, které sdělil Parlamentním listům. Zástupci Svazu zdravotních pojišťoven vidí problém s nedostatkem financí zejména v příštím roce.

Transformace energetiky je zásadní pro úspěšné plnění klimatických cílů a zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Nejen kvůli aktuálním trendům v ekonomice, vysokým cenám emisních povolenek, elektřiny a zemního plynu je ale nutné transformaci české energetiky urychlit. Podle zpravodajství ekonomického deníku Svaz průmyslu a dopravy ČR proto vyzval vládu a ministerstvo průmyslu a obchodu, aby se potřebným změnám v energetice začaly naplno věnovat.