Vládní koalice začíná diskutovat o možném omezení státní podpory stavebního spoření. Hlavním důvodem jsou úspory v návrhu rozpočtu na příští rok. Stavební spoření aktuálně využívají více než tři miliony Čechů. Od státu mohou dostat dva tisíce ročně a penězi zaplatit cokoliv. Právě možné omezení využití státní podpory spoření výhradně na stavební účely připustil v rozhovoru pro Českou televizi předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN). Další koaliční strany jsou ochotné o návrhu jednat.

O deset procent jsou vyšší ceny v lednu 2022 oproti lednu 2021. Přesně to je o 9,9 %, ale kdo z občanů pozná, že to ještě není deset procent? Většina z nás má pocit, že je to ještě více.

Cena plynu na trhu s energiemi může v letošním roce na jaře a v dlouhodobém výhledu klesnout, elektřina ale bude dál zdražovat, i vlivem drahých emisních povolenek. Deníku Právo, podle zpravodajství serveru Novinky.cz, to řekl odborník na energetiku a ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer.

Slovensko zmrazí ceny energií na tři roky. Tamní vláda se dohodla se Slovenskými elektrárnami na zastropování cen výměnou za to, že upustí od sektorových daní. K inspiraci našimi východními sousedy vyzval v pořadu televize CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové také bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „My jsme tento model navrhovali. Je to lepší, než co teď dělá vláda,“ prohlásil v televizní diskusi na toto téma.

České domácnosti si letos kromě energií připlatí také za teplo. Podle zpravodajství České televize gteplárny, které vyrábějí z uhlí, hlásí zdražení v průměru o dvacet procent. Jenže některé menší teplárny navýšily své ceny ještě výrazněji, lidé tak na zálohách zaplatí o tisíce, někdy i o desítky tisíc víc. Navíc se očekává, že ceny tepla porostou i v příštím roce. Teplárny totiž komodity nakupují dopředu, do cen tepla se to tak promítá až se zpožděním.